Založ si blog

Paradoxy Ukrajiny – Slava Ukraini

Ukrajina ako štát s mnohými paradoxmi je z politologického hľadiska zaujímavý študijný materiál. Na pár z nich vyjadrím svoj názor aj tu v blogoch. Samozrejme aj iné krajiny majú svoje paradoxy, ale tieto Ukrajinské sú teraz aktuálne.

Začnem paradoxom  Sláva Ukraini, Slava heroyam čoby anti-logom celej mizérie Ukrajiny tiahnucej už od začiatku jej konverzie z Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky.

Na Ukrajine sa k náboženským cirkvám hlási 92% obyvateľov, z toho 88% ku kresťanským cirkvám. Na druhej strane 22% Ukrajincov označuje náboženstvo za veľmi dôležitú súčasť svojho života, ďalších 45% za súčasť „sčasti dôležitú“ a 30% Ukrajincov nenavštevuje bohoslužby ani raz za rok. https://assets.pewresearch….

Ukrajinskí kresťania sa zdravia pozdravom Slava Isusu Christu – Slava i vo viki. Celkovo v náboženskej sfére Sláva (s veľkým „S“) teda totálna pozornosť a percipacia patrí iba Bohu ako tzv. Božia Sláva (Slava Gospodu, Gloria Deo). Preto bolo/je rúhavé a pohanské volať na slávu napríklad panovníka, či iného. Tým patrila česť, honor. Napríklad  „využíva“ sa autentická Sláva Božia, keď sa niečo stratí, alebo je z niečoho pocit nepokoja, tak sa to môže zmierniť úmyslom, že nech je to na Slávu Božiu, alebo etický (pre agnostikov a tzv. neveriacich) nech to slúži pravde (pre veriacich je Boh autenticita večnej pravdy). Pre veriacich je Sláva vlastná iba Bohu a Sláva je aj zmyslom bytia vôbec a najmä zmyslom tzv. večného života.  Preto z hľadiska judaizmu, kresťanstva a islamu je rúhavé zvelebovať čiže volať na slávu inej entite ako Bohu. Zaujímavé, že Rimania zdravili „Zdravas Cézar“ (Ave Cézar), kým nacisti už zdravili „Sláva Hitlerovi“ (Heil Hitler). Podobne Sláva Ukrajine (Slava Ukraini) pôsobí neprirodzene, pohanský, z náboženského hľadiska rúhavo a z politologického hľadiska paradoxne.

Ukrajina totiž svoju najväčšiu slávu (s malým „s“) dosiahla práve v časoch bez „Sláva Ukraini“ ako ekonomicky a vedeckotechnicky prosperujúca Ukrajinská sovietska socialistická republika (USSR), kde bežný ľud bol celkom solídne zabezpečený. Naviac v r.1954 Ukrajinec Chruščov ako vodca ZSSR zrejme z logisticko administratívnych a aj iných dôvodov pripojil k USSR dovtedy ruský polostrov Krym. Je zaujímavé, že pri osamostatňovaní ukrajinská politická reprezentácia odignorovala fakt, že Krym je/bol súčasťou USSR, nie však Ukrajiny, lebo je úplne vylúčené, aby Rusko mimo ZSSR podarovalo časť svojho územia Ukrajine. A tak by bolo logické a seriózne, keby Ukrajina pri odstupovaní od ZSSR odišla s tým s čím vstúpila a reštitučne vrátila Krym.  Rusko ako nástupnický štát ZSSR však napriek tomu veľkoryso netrvalo na reštitúcii a svoj dar odídencovi nechalo až pokým sa obdarovaná Ukrajina neospravedlniteľne nespreneverila voči krymskému ľudu a darcovi, pričom samotným bežným Ukrajincom Krym nijako nechýba.

Od osamostatnenia Ukrajina prechádzala/prechádza najturbulentnejším a najkontroverznejším vývojom v Európe. Kmásali ňou oligarchické a mafiánske vplyvy, ale najmä geopolitické záujmy až sa stala hospodársky a politicky rozvrátenou a bezkonkurenčne najskorumpovanejším štátom Európy, štátom z najnižšou pôrodnosťou na svete a jednou s najvyšších mier emigrácie na svete a to dávno pred vojnou, kde utekali najmä tí schopnejší a potrebnejší. V zahraničí pracuje aj pol milióna ukrajinských prostitútok, surogátne materstvo vykonáva až 150 ukrajinských žien mesačne a  dnes má Ukrajina jednu z najvyšších mier potratovosti na svete. Prekvitá  tam multiverzný nacizmus, ktorého „herojov“ radšej nespomínať. Tiež je zaujímavé ako sa tam plazivo presadzuje ateizmus, ako tam nachádzajú živnú pôdu rôzne protináboženské aktivity ako napr. Inna Ševčenko, vtedajšia šéfka extrémistickej feministickej skupiny Femen teatrálne polonaha v r. 2012 motorovou pílou spílila štvormetrový drevený kríž v centre Kyjeva.  Ono takýto rúhavý akt takpovediac zbytočne provokuje „nebesá“ a nech si o tom myslí kto čo chce, ale v minulosti sa takéto akoby privolania kliatby odčiňovali kajúcnosťou a malo to efekt.   https://www.magnificat.sk/aktualne-boj-proti-cirkvi-a-bohu-sa-zostruje-a-i/

Takže pri tejto všetkej biede pozdrav Slava Ukraini – Slava heroyam je skutočným paradoxom, v ktorom okrem rúhavého podtónu je to najmä cynická irónia na tragickú realitu štátu, kde by určite viac bol zmysluplnejší a motivujúcejší pozdrav Zachráň sa Ukrajina, Spamätaj sa ľud. A takýmto pozdravom Spamätaj sa ľud by sa mali zdraviť na Slovensku a aj v celej EÚ.

Výzva poslancom Národnej rady SR ohľadne obrannej dohody s USA

27.01.2022

Slovensko bolo a je všeobecne vnímané ako neagresívny a mierumilovný štát, avšak ak takýto štát absorbuje nepriateľské zložky, tak tieto budú na jeho území cieľom efektívnych útokov protistrany a rovnako s nimi aj ciele súvisiace a kolaterálne škody, pričom bojujúce strany môžu ostať neporušené. Na základe podpísania prístupovej listiny k Severoatlantickej zmluve [...]

Demokracia – Komu a ako slúži táto ideológia – PZVZ 05

30.12.2021

Demokraciu vnímame okrem iného ako niečo nedotknuteľné (ako tabu). Nie je totiž možné povedať, že je to síce dobré, ale je to nedemokratické, lebo v propagande je demokracia čoby synonymu dobra a miera pravdy. Potom v čom je sila tohto zlatého teľaťa, pri ktorom ani dobro nevíťazí nad zlatým teľaťom demokracie. Túto protirečivosť demokracie rozpracovalo mnoho [...]

Demokracia je prekážka vlády ľudu – PZVZ 04

03.09.2021

Čo je lepšie vláda ľudu, alebo vláda nad ľudom, alebo vláda pre ľud ? Aby spravovanie chodu spoločnosti bolo morálne, čiže spravodlivé, prospešné pre všetkých a zveľaďovalo prírodné i ľudské bohatstvo. Stav spoločnosti v rozkvete demokracie je chronicky známy. V prvom rade je mravný rozvrat ako bezohľadný egoizmus pri honobení majetku, v obludných formách [...]

Sergej Šojgu

Ruský šéf Chersonu naznačil, že minister obrany Šojgu by sa mal zastreliť

06.10.2022 18:30

Mnohí hovoria, že minister obrany, ktorý súčasný stav na fronte dopustil, by sa mohol ako dôstojník zastreliť, povedal Kyrill Stremousov.

6 - zlava Leopold Barszcz  Stara Tura   Jozef Bozik  Partizanske   Jan Ragan  Vranov nad Toplou

Mestá a župy dostali vysvedčenie transparentnosti. Toto sú víťazi a porazení

06.10.2022 18:09

„Priemerné hodnotenie sa posunulo na 63 percent, teda o šesť percentuálnych bodov, zlepšenie pritom nastalo v drvivej väčšine hodnotených indikátorov,“ uviedli zástupcovia TIS na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Heger, Fiala

Vojna a ekonomika. Ponúkne EÚ riešenie? A čo ak zlyhá?

06.10.2022 16:44

Veľké vízie budúcnosti, ale najmä realita súčasných výziev. Európska únia sa stretáva v Prahe, aby skúsila nájsť odpovede na zásadné otázky.

Dušan Dědeček

Začal sa súd s Dědečkom, polícia ho priviedla v nepriestrelnom aute

06.10.2022 16:32, aktualizované: 17:08

Sudca pre prípravné konanie dnes rozhodne či Dědeček pôjde do väzby.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 18353x
Priemerná čítanosť článkov: 2039x

Autor blogu

Kategórie