Založ si blog

Paradoxy Ukrajiny – Slava Ukraini

Ukrajina ako štát s mnohými paradoxmi je z politologického hľadiska zaujímavý študijný materiál. Na pár z nich vyjadrím svoj názor aj tu v blogoch. Samozrejme aj iné krajiny majú svoje paradoxy, ale tieto Ukrajinské sú teraz aktuálne.

Začnem paradoxom  Sláva Ukraini, Slava heroyam čoby anti-logom celej mizérie Ukrajiny tiahnucej už od začiatku jej konverzie z Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky.

Na Ukrajine sa k náboženským cirkvám hlási 92% obyvateľov, z toho 88% ku kresťanským cirkvám. Na druhej strane 22% Ukrajincov označuje náboženstvo za veľmi dôležitú súčasť svojho života, ďalších 45% za súčasť „sčasti dôležitú“ a 30% Ukrajincov nenavštevuje bohoslužby ani raz za rok. https://assets.pewresearch….

Ukrajinskí kresťania sa zdravia pozdravom Slava Isusu Christu – Slava i vo viki. Celkovo v náboženskej sfére Sláva (s veľkým „S“) teda totálna pozornosť a percipacia patrí iba Bohu ako tzv. Božia Sláva (Slava Gospodu, Gloria Deo). Preto bolo/je rúhavé a pohanské volať na slávu napríklad panovníka, či iného. Tým patrila česť, honor. Napríklad  „využíva“ sa autentická Sláva Božia, keď sa niečo stratí, alebo je z niečoho pocit nepokoja, tak sa to môže zmierniť úmyslom, že nech je to na Slávu Božiu, alebo etický (pre agnostikov a tzv. neveriacich) nech to slúži pravde (pre veriacich je Boh autenticita večnej pravdy). Pre veriacich je Sláva vlastná iba Bohu a Sláva je aj zmyslom bytia vôbec a najmä zmyslom tzv. večného života.  Preto z hľadiska judaizmu, kresťanstva a islamu je rúhavé zvelebovať čiže volať na slávu inej entite ako Bohu. Zaujímavé, že Rimania zdravili „Zdravas Cézar“ (Ave Cézar), kým nacisti už zdravili „Sláva Hitlerovi“ (Heil Hitler). Podobne Sláva Ukrajine (Slava Ukraini) pôsobí neprirodzene, pohanský, z náboženského hľadiska rúhavo a z politologického hľadiska paradoxne.

Ukrajina totiž svoju najväčšiu slávu (s malým „s“) dosiahla práve v časoch bez „Sláva Ukraini“ ako ekonomicky a vedeckotechnicky prosperujúca Ukrajinská sovietska socialistická republika (USSR), kde bežný ľud bol celkom solídne zabezpečený. Naviac v r.1954 Ukrajinec Chruščov ako vodca ZSSR zrejme z logisticko administratívnych a aj iných dôvodov pripojil k USSR dovtedy ruský polostrov Krym. Je zaujímavé, že pri osamostatňovaní ukrajinská politická reprezentácia odignorovala fakt, že Krym je/bol súčasťou USSR, nie však Ukrajiny, lebo je úplne vylúčené, aby Rusko mimo ZSSR podarovalo časť svojho územia Ukrajine. A tak by bolo logické a seriózne, keby Ukrajina pri odstupovaní od ZSSR odišla s tým s čím vstúpila a reštitučne vrátila Krym.  Rusko ako nástupnický štát ZSSR však napriek tomu veľkoryso netrvalo na reštitúcii a svoj dar odídencovi nechalo až pokým sa obdarovaná Ukrajina neospravedlniteľne nespreneverila voči krymskému ľudu a darcovi, pričom samotným bežným Ukrajincom Krym nijako nechýba.

Od osamostatnenia Ukrajina prechádzala/prechádza najturbulentnejším a najkontroverznejším vývojom v Európe. Kmásali ňou oligarchické a mafiánske vplyvy, ale najmä geopolitické záujmy až sa stala hospodársky a politicky rozvrátenou a bezkonkurenčne najskorumpovanejším štátom Európy, štátom z najnižšou pôrodnosťou na svete a jednou s najvyšších mier emigrácie na svete a to dávno pred vojnou, kde utekali najmä tí schopnejší a potrebnejší. V zahraničí pracuje aj pol milióna ukrajinských prostitútok, surogátne materstvo vykonáva až 150 ukrajinských žien mesačne a  dnes má Ukrajina jednu z najvyšších mier potratovosti na svete. Prekvitá  tam multiverzný nacizmus, ktorého „herojov“ radšej nespomínať. Tiež je zaujímavé ako sa tam plazivo presadzuje ateizmus, ako tam nachádzajú živnú pôdu rôzne protináboženské aktivity ako napr. Inna Ševčenko, vtedajšia šéfka extrémistickej feministickej skupiny Femen teatrálne polonaha v r. 2012 motorovou pílou spílila štvormetrový drevený kríž v centre Kyjeva.  Ono takýto rúhavý akt takpovediac zbytočne provokuje „nebesá“ a nech si o tom myslí kto čo chce, ale v minulosti sa takéto akoby privolania kliatby odčiňovali kajúcnosťou a malo to efekt.   https://www.magnificat.sk/aktualne-boj-proti-cirkvi-a-bohu-sa-zostruje-a-i/

Takže pri tejto všetkej biede pozdrav Slava Ukraini – Slava heroyam je skutočným paradoxom, v ktorom okrem rúhavého podtónu je to najmä cynická irónia na tragickú realitu štátu, kde by určite viac bol zmysluplnejší a motivujúcejší pozdrav Zachráň sa Ukrajina, Spamätaj sa ľud. A takýmto pozdravom Spamätaj sa ľud by sa mali zdraviť na Slovensku a aj v celej EÚ.

Voľba sebazáchovy

29.09.2023

Mŕtvi nepotrebujú demokraciu a ani domnelú spravodlivosť. Židovské príslovie hovorí, že mier je dôležitejší ako právo, či spravodlivosť. Tak či onak smrť je konečné riešenie a absolútny stav. Nespravodlivosť je vždy dočasná a relatívna. Z detských čias si spomínam na svoje prvé vojnové filmy, ktoré na mňa pôsobili mimoriadne depresívne. Boli ešte [...]

Bol 17. novembra deň boja za slobodu a demokraciu ?

17.11.2022

Čo sa vlastne stalo toho 17. Novembra, že práve ten deň je vyhlásený štátny sviatok ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Samozrejme je viacej interpretácii. Hlavný prúd ako aj propaganda vládnucej režimnej proatlantickej línie interpretujú tieto udalosti ako heroické porazenie utláčateľského totalitného režimu prebudenou „odkliatou“ občianskou spoločnosťou v tzv. [...]

Výzva poslancom Národnej rady SR ohľadne obrannej dohody s USA

27.01.2022

Slovensko bolo a je všeobecne vnímané ako neagresívny a mierumilovný štát, avšak ak takýto štát absorbuje nepriateľské zložky, tak tieto budú na jeho území cieľom efektívnych útokov protistrany a rovnako s nimi aj ciele súvisiace a kolaterálne škody, pričom bojujúce strany môžu ostať neporušené. Na základe podpísania prístupovej listiny k Severoatlantickej zmluve [...]

Handlová, atentátnik, streľba, Fico

Ficov atentátnik ostáva v právoplatnej väzbe. O jeho vine a treste sa ešte len bude rozhodovať

27.05.2024 14:44

Útočník si ponechal zákonom stanovenú lehotu na vyjadrenie, či proti rozhodnutiu podá sťažnosť, o ktorej by rozhodoval Najvyšší súd SR.

Izrael Palestínčania Gaza armáda útoky Rafah

Peklo na zemi. V Gaze zaživa zhoreli desiatky utečencov

27.05.2024 14:37

Zábery obhorených tiel sú podľa humanitárnej organizácie jazvou na tvári ľudstva a svetového spoločenstva, ktoré doteraz zlyhalo pri ochrane obyvateľov Gazy.

gaza

Macrona pobúril izraelský útok v Rafahu so 45 obeťami, kritika aj z Blízkeho východu. Rím: Neospravedlniteľné

27.05.2024 14:30, aktualizované: 15:06

Najmenej 45 Palestínčanov vrátane najmenej 23 žien, detí a starších osôb prišlo o život v nedeľu pri izraelskom útoku.

Lališ

Róbert Lališ odmietol vinu v kauze mafiánskych vrážd

27.05.2024 14:10

Pôvodne na doživotie odsúdený Róbert Lališ známy aj ako Kýbel stojí znovu pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 26947x
Priemerná čítanosť článkov: 2450x

Autor blogu

Kategórie