Založ si blog

Čo vlastne oslavujeme na Vianoce

Vianočné atribúty sú prítmie, tma, ticho, žiariace svetlo, spev a radosť. Podľa tradície Vianoce sa začínajú po zotmení  Štedrou večerou s takým zvláštnym pocitom spolupatričnosti so spoločenstvom ľudí „dobrej vôle“  v podstate z celého sveta, ktoré slávi narodenie Ježiška čoby nového nezlyhávajúceho biblického Adama ako Mesiáša, ktorý ľudstvu priniesol svetlo nádeje zmysluplného bytia a pokoja.

Ľudstvom už od pradávna lomcuje žiadostivosť po bohatstve, pôžitkoch, moci, či túžba po domnelom šťastí. Preto hľadá, pachtí sa, lopotí a neváha pritom prekročiť všetky hranice, za ktorými je sebectvo, bezohľadnosť, osobné konflikty, vojny, skratka nepokoj. A pritom by stačilo tak prekvapujúco malo, aby človek skúmal čo je pravda, konal podľa svedomia a nerobil druhým to, čo nechce, aby to iní robili jemu. A bol by raj na zemi. Je záhadné, prečo tieto mravné zákony ľudstvo prekročilo, prečo „Adam“ neposlúchol, keď mu všetky programy slúžili a podľahol pokušeniu otvoriť škodlivý „zakázaný“ program, ktorý zavíril celý systém ľudského bytia. A v tomto marazme ľudstvo čakalo či ešte čaká na nejaké svetlo na konci toho povestného tunela. Človeku chýba láska ako uznanie, priazeň, priateľstvo, pohoda a tiež čaká na príležitosť dostať sa zo začarovaného kruhu snažení, neistoty, nedorozumení, prázdnoty a dúfa vo „svetlejší zajtrajšok“, že predsa na svete je čosi aj zmysluplné a je aj nejaká postupnosť, rad, radosť.

O „svetlom zajtrajšku“ ako svetle a radostnej nádeji tiež sníval zvláštny (vyvolený) národ Izraela a približne štyritisíc rokov očakával príchod Požehnaného (hebrejsky Mesiáš alebo grécky Kristus).  Navyše, asi šesťsto rokov pred narodením Krista ho ohlasovali proroci, napríklad Izaiáš so slovami  „Panna počne a porodí syna“.  A stalo sa. Písmo hovorí, že najprv v tichosti Boží posol zvestoval  nepoškvrnenej už zasnúbenej panne menom Maria, že počne „mocou Ducha Svätého“ a porodí dieťa, ktoré bude svetlom pre všetky národy z cesty temnoty, marazmu a beznádeje. Mária sa naľakala, keďže v zjavení bola oslovená ako milostiplná, teda svätá ako „prví ľudia v raji“. Tiež ju naľakalo, že počne v čase zasnúbenia ako panna, veď so snúbencom Jozefom ešte nežili spolu.  Napriek všetkému Mária prijala poslanie „Hľa služobnica, nech sa mi stane vôľa Božia“. Keď sa Jozef dozvedel, že Mária počala, zachoval sa múdro a veľkoryso, keď uvažoval zrušiť zasnúbenie s Máriou tak, aby oproti vtedajšiemu právu a zvyklostiam neutrpela ani najmenšiu ujmu. Následne Božím vnuknutím Jozef dospel k pravde o Márii a nakoniec s ňou vstúpil do manželstva, v ktorom k Márii prechovával s láskou všetku úctu a rešpekt voči  jej poslaniu matky Mesiáša, ktoré hlásali proroci. Ich spoločný život začal plynúť v pokoji a svätosti, až nadišla udalosť, keď bolo treba splniť úradnú povinnosť vyplývajúcu zo sčítania ľudu. Išli teda z Nazareta do príslušného mesta Betlehema dať sa zapísať. Na cestu dlhú približne stotridsať kilometrov sa vydali na oslíkovi, zatiaľ čo Panna Maria bola v požehnanom stave.  Konečne prišli do Betlehema. Všade bolo plno ľudí, všetko obsadené a nikto si nič zvláštne nevšimol. Tak sa Jozef s Máriou pokorne uchýlili mimo mestečka v pastierskom prístrešku, kde Jozef vytvoril útulné miesto na nocľah.  Potom ako sa usadili, v noci na Máriu prišli pôrodné bolesti a porodila dieťatko, zavinula ho a položila do krmelca  (jasličiek)so senom pre ovce ako do postieľky. Rodičia sa s bázňou tešili a opatrovali dieťatko, keď zrazu do prístrešku prišli rozžiarení a naradostení pastieri  z pastvísk vzdialených asi päť kilometrov . Aj keď si Mária a Jozef boli vedomí významnosti narodenia Ježiška, predsa sa radostne prekvapili, keď im pastieri povedali, ako ich pri strážení stáda oviec „ožiarila Pánova sláva“,  až sa ich zmocnil veľký strach. Ale „Pánov anjel“ ich upokojil a zvestoval  im, že v mestečku Betleheme sa práve narodil Mesiáš a tamže nájdu dieťatko zavinuté a uložené v jasliach. Keď pominula „žiara  Pánovej slávy a chór zvelebovania“, pastieri uverili posolstvu a ako prví veriaci sa ponáhľali k prístrešku pokloniť sa Ježiškovi uloženému v jasliach. Ďalší, ktorí medzitým tiež prišli, sa divili. Pocítili, že sa niečo  zvláštne a veľké začalo a deje a Mária si to všetko uvedomovala a zachovala v srdci.

Takto nejako tradované udalosti interpretovali evanjelisti Matúš a Lukáš. A to, čo a ako sa vtedy v Betleheme reálne stalo, skúmajú historici a učenci prakticky až dodnes. Aj keď sa toho zistilo dosť, udalosti stále akosi ostávajú tzv. Vianočným tajomstvom.

Samozrejme, to ako spoločnosť či každý z nás osobne toto vianočné tajomstvo prijme, záleží už na každom zvlášť. Lebo napriek rôznym interpretáciám, pochybnostiam či odmietnutiam tohto príbehu, jedno je isté. Vtedy, približne pred dvetisíc rokmi sa Niečo zvláštne začalo. Narodilo sa dieťa Ježiš Kristus, ktorý neskôr počas života mnohými skutkami dokázal, že je zvláštna bytosť oplývajúca jedinečnou autoritou a schopnosťami. On ukázal lásku a hlásal, že ak budeme žiť morálne to je milovať Boha (pravdu) a milovať blížneho ako seba samého potom dosiahneme ďalšiu dimenziu bytia, dokonalého Bytia, čiže tzv. večný život, čiže po smrti „do neba“.

Vianoce sviatky lásky, pokoja oslavujeme, radujeme sa zo svetla nádeje na niečo lepšie a veriaci na perspektívne bytie. A tu už nastupuje ľudská sloboda, či každý osobne túto perspektívu prijme, či bude o nej uvažovať, alebo či bude rozumovať, alebo sa tomu vysmievať. Faktom však je, že táto nádej nie je naservírovaná na tácke čo znamená, že je potrebná pokora a určitá osobná iniciatíva. Celý komplex tejto perspektívy je vlastne ľudsky nepredstaviteľný, ale ľudsky je možné prekonať nadmernú sebadôveru, či až pýchu, ktorá nás blokuje a oddať sa nádeji pre účasti na tejto akoby vzdialenej ale dosiahnuteľnej perspektíve bytia v Jednote so Stvoriteľom.

Takže si môžeme zakoledovať:

Čas radosti veselosti svetu nastal nyní,

 porodila Spasiteľa Mária bez viny …. „

Demokracia je prekážka vlády ľudu – PZVZ 04

03.09.2021

Čo je lepšie vláda ľudu, alebo vláda nad ľudom, alebo vláda pre ľud ? Aby spravovanie chodu spoločnosti bolo morálne, čiže spravodlivé, prospešné pre všetkých a zveľaďovalo prírodné i ľudské bohatstvo. Stav spoločnosti v rozkvete demokracie je chronicky známy. V prvom rade je mravný rozvrat ako bezohľadný egoizmus pri honobení majetku, v obludných formách [...]

Čo môžu vyriešiť predčasné či riadne voľby – PZVZ 03

01.08.2021

Referendum neprešlo, lebo prirodzene bolo proti záujmom mocných a tých, čo sú pri moci. Respektíve tých, čo zneužili zverenú moc. Je to síce prirodzené, ale nemorálne. Predstavme si však keby si Čaputová v istej chvíli postavila hlavu a odbočiac z nastavenej línie by vyhlásila referendum, ktoré by viedlo k predčasným voľbám. Priniesli by predčasne voľby zásadnú [...]

Ľud a politici vs demokracia a bezmocnosť ľudu – čo s tým PZVZ 2

21.07.2021

Máme nejakú nádej proti presile vymývania mozgov keď rozumný úsudok je v defenzíve a všetky udalosti sú proti rozumnosti. Až na svetlé výnimky sú vládne politiky nerozumné a proti vôli ľudu, čo vedie k znevažovaniu až pohŕdaniu politiky ako ventilu ľudovej frustrácie a nespokojnosti. Politici ako kujoni cynicky nasadzujú hrošiu kožu a starajú sa o svoje vlastné [...]

Škola / Lavice / Trieda /

V Košiciach je v karanténe viac ako tisíc žiakov

22.09.2021 06:26

Pozitívnych je 50 žiakov, dvaja učitelia a jeden nepedagogický pracovník.

Kalifornia, koronavírus

ONLINE: V Nemecku sa vírusu nedarí, počet infikovaných klesá

22.09.2021 06:00

V Nemecku sa zatiaľ darí držať koronavírus na uzde, počet novonakazených dokonca už dlhší čas klesá.

pocasie-22-9-2021

Vetrisko a dážď. Jeseň prichádza s jesenným počasím

22.09.2021 00:00

V stredu o 21 hodine a 21 minúte sa začína astronomická jeseň a bude sprevádzaná nie príliš vľúdnym počasím. Zlepší sa to?

Mateusz Morawiecki

Baňu Turów nezavrieme, odkázal EÚ Morawiecki a skritizoval Česko

21.09.2021 23:19

Rozhodnutie súdu premiér označil za "radikálne agresívne".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 9485x
Priemerná čítanosť článkov: 1581x

Autor blogu

Kategórie